EEU-FC1A102L
DigiKey Part Number
P10224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1A102L Models
Ripple Current @ Low Frequency
746.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C