EEU-FC0J471B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10-EEU-FC0J471BCT-ND - Cut Tape (CT) 10-EEU-FC0J471BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC0J471B |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC0J471B Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 416.25 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 117 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |