EEU-FC0J471B
DigiKey Part Number
10-EEU-FC0J471BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC0J471BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC0J471B Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
416.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C