EEU-ED2W330SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3,450
Datasheet
In Stock: 263
In Stock: 15
In Stock: 8
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 583
In Stock: 1
Nichicon
In Stock: 17
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2W330SB
DigiKey Part Number
EEU-ED2W330SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2W330SB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2W330SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C