EEU-ED2G470B
DigiKey Part Number
P19626CT-ND - Cut Tape (CT)
P19626TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2G470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-ED2G470B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
336 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C