EEU-EB1V102B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 951
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1V102B
DigiKey Part Number
10-EEU-EB1V102BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB1V102BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1V102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1V102B Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
586 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
673.9 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C