EEH-ZV1H820UP
DigiKey Part Number
10-EEH-ZV1H820UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZV1H820UPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZV1H820UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZV1H820UP
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 19mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZV1H820UP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C