EEH-ZU1H151P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 712
Datasheet
150 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EEH-ZU1H151P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1H151PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1H151PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1H151PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1H151P
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 50V SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZU1H151P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C