EEH-ZS1V471V
DigiKey Part Number
P124107TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124107CT-ND - Cut Tape (CT)
P124107DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZS1V471V
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZS1V471V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C