EEH-AZT1E331B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZT1E331BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZT1E331BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZT1E331B
Description
CAP ALUM HYBRID 330UF 20% 25V TH
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZT1E331B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C