EEF-GX0D561R
DigiKey Part Number
PCE5057TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5057CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5057DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-GX0D561R
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Detailed Description
560 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 3mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-GX0D561R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
10.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm