EEF-CX1V220R
DigiKey Part Number
10-EEF-CX1V220RTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEF-CX1V220RCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEF-CX1V220RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CX1V220R
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
22 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm