EEE-TG1K470UP
DigiKey Part Number
PCE4107TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4107CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4107DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1K470UP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1K470UP Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
58.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C