EEE-TG1J470P
DigiKey Part Number
PCE4092TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4092CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4092DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1J470P
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 800mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1J470P Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
97.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C