EEE-HB1H4R7AR
DigiKey Part Number
PCE4766TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4766CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4766DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1H4R7AR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HB1H4R7AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
39.1 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C