EEE-FK2A470SL
DigiKey Part Number
10-EEE-FK2A470SLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK2A470SLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK2A470SLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK2A470SL
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK2A470SL Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C