EEE-FK1H100P
DigiKey Part Number
PCE3807TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3807CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3807DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1H100P
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1H100P Models
Ripple Current @ Low Frequency
123.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
165 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
880 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C