EEE-FK1E680V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3,860
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,128
Datasheet
In Stock: 913
68 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FK1E680V
DigiKey Part Number
EEE-FK1E680V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1E680V
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK1E680V Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C