EEE-FK1A912SM
DigiKey Part Number
P122491TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122491CT-ND - Cut Tape (CT)
P122491DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1A912SM
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
9100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1A912SM Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C