EEA-GA1V470H
DigiKey Part Number
10-EEA-GA1V470HCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEA-GA1V470HTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1V470H
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEA-GA1V470H Models
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
148.8 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C