EEA-GA1H220B
DigiKey Part Number
P15846CT-ND - Cut Tape (CT)
P15846TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1H220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEA-GA1H220B Models
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
108.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C