ECQ-UAAF335KA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 84
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF335KA
DigiKey Part Number
P123491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF335KA
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF335KA Models
Size / Dimension
1.220" L x 0.748" W (31.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
275V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C