ECQ-UAAF104K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 37,059
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 9,647
Datasheet
TDK
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Eaton - Electronics Division
In Stock: 107
0.1 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF104K
DigiKey Part Number
P14786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF104K
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF104K Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C