ECQ-E6104KFB
DigiKey Part Number
10-ECQ-E6104KFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E6104KFB
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E6104KFB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V