ECQ-E4394JF
DigiKey Part Number
P14564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E4394JF
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E4394JF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.646" (16.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V