ECH-U1H683JX9
DigiKey Part Number
PCF1559TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1559CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1559DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H683JX9
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1H683JX9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
30V
Voltage Rating - DC
50V