ECH-U1H224GX9
DigiKey Part Number
PCF1556TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1556CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1556DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H224GX9
Description
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 2416 (6041 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1H224GX9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±2%
Voltage Rating - AC
30V
Voltage Rating - DC
50V