ECH-U1C222GX5
DigiKey Part Number
PCF1457TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1457CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1457DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1C222GX5
Description
CAP FILM 2200PF 2% 16VDC 0603
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 11V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
ECH-U1C222GX5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)
Tolerance
±2%
Voltage Rating - AC
11V
Voltage Rating - DC
16V