ECG-SY0G471R
DigiKey Part Number
P122482TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122482CT-ND - Cut Tape (CT)
P122482DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECG-SY0G471R
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECG-SY0G471R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm