ECE-T1EA563FA
DigiKey Part Number
P10622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-T1EA563FA
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
56000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 14mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE-T1EA563FA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
7.17 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
8.246 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.480" (63.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C