ECE-A1VKS470 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4,118
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1VKS470
DigiKey Part Number
P983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1VKS470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1VKS470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
144.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C