ECE-A1AKS330
DigiKey Part Number
P961-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1AKS330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1AKS330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
43 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
73.1 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C