ECE-A0JKS470
DigiKey Part Number
P957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A0JKS470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A0JKS470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
78.2 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C