ECE-A0GKS221 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P954-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECE-A0GKS221 |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECE-A0GKS221 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 82 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 139.4 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |
Voltage - Rated 4 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C | Base Product Number |