ECA-2EHG4R7B
DigiKey Part Number
P19565CT-ND - Cut Tape (CT)
P19565TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2EHG4R7B
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-2EHG4R7B Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C