ECA-1VM100B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10-ECA-1VM100BCT-ND - Cut Tape (CT) 10-ECA-1VM100BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECA-1VM100B |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECA-1VM100B Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ High Frequency 102 mA @ 10 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 35 V | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |