ECA-1HHG220I
DigiKey Part Number
10-ECA-1HHG220ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1HHG220ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHG220I
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1HHG220I Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C