CM1A-R-12V
DigiKey Part Number
255-3729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM1A-R-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
10 ms
Packaging
Bulk
Features
Resistor, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In
Coil Current
125 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.7W
Contact Rating (Current)
35 A
Coil Resistance
96 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC