ALQ6F12S
DigiKey Part Number
255-ALQ6F12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALQ6F12S
Description
LQ RELAY HIGH INRUSH TYPE, 1 FOR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA, 150W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
720 Ohms