35TQC10MXB
DigiKey Part Number
10-35TQC10MXBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-35TQC10MXBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-35TQC10MXBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35TQC10MXB
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
35TQC10MXB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
35 V