20TDC22MYFB
DigiKey Part Number
10-20TDC22MYFBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20TDC22MYFBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-20TDC22MYFBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TDC22MYFB
Description
CAP TANT POLY 22UF 20V 1411
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 1411 (3528 Metric) 90mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20TDC22MYFB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B2
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz