20TDC100MYF
DigiKey Part Number
10-20TDC100MYFTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-20TDC100MYFCT-ND - Cut Tape (CT)
10-20TDC100MYFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TDC100MYF
Description
CAP TANT POLY 100UF 20V 2917
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20TDC100MYF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz