16SEPG270W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 1,447
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
16SEPG270W
DigiKey Part Number
P122604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEPG270W
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16SEPG270W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.04 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C