16SEPF1000M+T
DigiKey Part Number
10-16SEPF1000M+TCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SEPF1000M+TTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEPF1000M+T
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SEPF1000M+T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C