16SEPC270MX+C3
DigiKey Part Number
10-16SEPC270MX+C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEPC270MX+C3
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
270 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm