HHR-370AHT
DigiKey Part Number
P637T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-370AHT
Description
BATTERY NIMH 1.2V 3.5AH LFAT A
Customer Reference
Detailed Description
L-Fat A 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 3.5Ah
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Termination Style
Solder Tab
Packaging
Bulk
Discharge Rate
700mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
370mA