HHR-300CHA03
DigiKey Part Number
P639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-300CHA03
Description
BATTERY NIMH 1.2V 3.1AH C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 3.1Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
1.02" Dia x 1.97" H (25.8mm x 50.0mm)
Series
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Bulk
Discharge Rate
620mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
300mA