HHR-150AAC8T
DigiKey Part Number
P015T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-150AAC8T
Description
BATTERY NIMH 1.2V 1.5AH AA
Customer Reference
Detailed Description
AA 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 1.5Ah
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Termination Style
Solder Tab
Packaging
Bulk
Discharge Rate
300mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
150mA