ERZ-E11A751S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A751S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A751S1
Description
VARISTOR 750V 5KA RADIAL DISC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
750 V