EEU-FR0J102 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P124215-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FR0J102 |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FR0J102 Models |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 712.5 mA @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 950 mA @ 100 kHz |
Packaging Bulk | Impedance 56 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |